Uchovávání mateřského mléka

Pokud patříte mezi maminky, které mají přebytek mléka, nebo potřebujete od miminka na delší dobu odběhnout, můžete mléko pro miminko odsát a uchovat na pozdější dobu. Mateřské mléko odsávejte ideálně po kojení nebo v nejdelší přestávce mezi kojeními. Před odstříkáním si nejprve připravte odsávačku, kterou vždy před a po použití pečlivě umyjte teplou vodou a alespoň 1× denně ji vysterilizujte, nádobky k uchování mléka či sáčky k tomu určené rovněž vysterilizujte. 

Po odstříkání nádobku pečlivě uzavřete a uložte dle potřeby - při uchování při pokojové teplotě je nutno mléko spotřebovat do max. tří hodin, v lednici do 24 hodin. Mléko můžete rovněž zamrazit, takto uchované spotřebujte do tří měsíců, po rozmrazení jej můžete nechat v lednici 24 hodin, ale NIKDY jej nezmrazujte znovu!

Mateřské mléko je pro dítě lepší než náhradní mléčná kojenecká výživa – nicméně čerstvě odstříkané mléko je lepší než chlazené a chlazené mléko je lepší než mražené. Důvodem je skutečnost, že čerstvě odstříkané mléko má ty nejlepší antibakteriální vlastnosti a také vyšší obsah antioxidantů, vitamínů a tuků než chlazené nebo zmrazené mléko. 

Pokud mléko budete mrazit, při jeho rozmrazování postupujte následovně:

  • Mateřské mléko lze rozmrazovat v lednici, obvykle to trvá asi 12 hodin. Další možností je podržet láhev nebo sáček se zmrazeným mlékem pod teplou tekoucí vodou (maximálně 37 °C). Nerozmrazujte zmrazené mateřské mléko při pokojové teplotě.

  • Po úplném rozmrazení může být dříve zmrazené mateřské mléko uchováváno při pokojové teplotě po dobu maximálně dvou hodin nebo v lednici po dobu až 24 hodin.

  • Nerozmrazujte ani nezahřívejte zmrazené mateřské mléko v mikrovlnné troubě nebo ve vroucí vodě. Může dojít ke ztrátě jeho nutričních a ochranných vlastností a mléko může dítě opařit.

  • Rozmrazené mateřské mléko ponechané při pokojové teplotě by mělo být dítěti podáno do dvou hodin nebo vyhozeno.

Ohřívání mateřského mléka:

Chcete-li mléko ohřát, vložte lahvičku nebo sáček na pár minut do nádobky s vlažnou vodou, aby dosáhlo tělesné teploty (37 °C). Případně použijte ohřívačku láhví. Nedovolte, aby teplota překročila 40 °C a nepoužívejte mikrovlnnou troubu, protože by mohlo dojít k přehřátí mléka. Jemně kružte lahví nebo sáčkem bez třepání nebo míchání, aby se promíchal oddělený tuk.