Vyzkoušejte jedlou sodu

Co kdybyste spolu s námi zkusili být trošku ekologičtější? Už jste vyzkoušeli úžasné čistící účinky jedlé sody? 

Jedlá soda (soda bicarbona) stojí pár kaček,  je všestranná, ekologicky nezávadná a navíc je proti komerčním úklidovým prostředkům napěchovaným jedy pro nenechavá batolata o poznání bezpečnější – na skladování i použití.

Máte-li doma ještě polici plnou specializovaných přípravků na úklid kuchyně, koupelny a zbytku domácnosti, pak vězte, že až okusíte sílu jedlé sody, budete se jich chtít do jednoho zbavit. Soda je totiž především výborný odmašťovač, nerozpuštěná disponuje jemným abrazivním účinkem.

Sodu oceníte při péči o méně i více znečištěné povrchy a předměty. Na ty méně znečištěné, zvláště pak plastové, se hodí roztok z jedlé sody a vody – dejte asi 4 lžíce na 1 litr vody. Touto směsí očistíte třeba dětské hračky, okenní rámy nebo odpadkové koše.

Umícháte-li si kašičku sestávající ze stejného dílu sody a vody, dostanete superúčinný čisticí písek na pořádnou špínu. Tím pak zbavíte nečistot připálený hrnec, který jste původně chtěli vyhodit, nerezový dřez, téměř bez námahy odstraníte napečeniny ze sporáku i trouby, a to i včerejší, mikrovlnku, kam potomstvo dalo zase ohřát jídlo bez pokličky, a dokonce i sklokeramickou vanu či umyvadlo – bez obav, že je poškrábete. Umývat s ním můžete rovnou, nebo, na silně znečištěné předměty, jako jsou například grilovací rošty, naneste, nechte chvíli působit a pak důkladně opláchněte. Vyhněte se však použití na hliníkové nádobí.

Pokud vás taky bavila ve škole chemická praktika, můžete si zavzpomínat. Zkuste opatrně namíchat podobnou směs – ale za pomoci citronové šťávy nebo octa namísto vody. Dostanete tak bouřlivě reagující směs, při které vám pod rukama reaguje kyselina se zásadou a vzniká jako sůl octan sodný a plynný oxid uhličitý. Tato směs si poradí i s vodním kamenem, který se usazuje v okolí dřezu či v koupelně. Naneste kašičku na povrch, který potřebuje údržbu, za chvíli setřete vlhkým hadrem a kochejte se nečekaným efektem. Silnou žravost této směsi můžete využít i při čištění odpadů: mastných nečistot a usazenin je zbaví půl hrnku sody následované půl hrnkem octa. Nechte působit a za čtvrt hodinky prolijte konvicí horké vody.

A ještě jedna bonusová rada na závěr:  soda je výborný pohlcovač pachů, takže jestli boty vaší drahé polovičky zrovna nevoní, nasypte do nich  večer sodu a do rána je zápach fuč! Jen ji před obudím nezapomeňte vysypat ;-)