Kdy začít s čištěním zoubků

Už nedočkavě vyhlížíte první zoubek? Pak pamatujte, že pokud chcete, aby Vaše děťátko mělo zoubky stále jako perličky, se zubní hygienou je třeba začít ihned. 

Aby se zoubky nekazily, je důležité důkladně odstranit povlak, který na nich vzniká z jídla a nápojů. Pokud je miminko ještě malé, můžete zatím zubní kartáček vynechat, povlak můžete odstranit například gázou.  Není potřeba ani zubní pasta, hlavní je mechanicky odstranit povlak.  Zubní pasta a kartáček by pak měli být samozřejmostí cca od deseti měsíců. Rovněž neotálejte s návštěvou zubního lékaře - dítě si na pravidelné kontroly zvykne a nebude pak mít strach.

Mléčný chrup dětí má dvacet zoubků. Všechny by měly vyrůst do dvou let věku dítěte. I o mléčné zuby je velmi důležité se starat - kolem druhého roku by se mělo dítě neučit používat i mezizubní kartáček nebo nit. Nelze se utěšovat tím, že první zoubky stejně vypadnou. To, jak se staráte o mléčné zoubky, výrazně ovlivní kvalitu a zdraví zubů dospělých.  No a aby dítě "nestávkovalo", nechte jej vybrat si zubní kartáček samotné, čištění ho pak bude určitě bavit ;-)