Zavinovačky

Zavinovačky mají dlouhou tradici. I dnes patří k důležitému vybavení pro miminko, přestože někteří rodiče na jejich používání rezignují. Považují je možná za přežitek z minulosti anebo mají jiné důvody. Většina argumentů proti zavinovačkám se ale ukázala jako lichá. Naopak četné nové výzkumy potvrdily, že jejich používání je pro dítě spíš přínosem. Potřeba bezpečí, tepla a „pevné náruče“ (byť třeba látkové), která simuluje prostředí v děloze, převažuje nad potřebou volného pohybu. Zavinovačku schvaluje převaha neurologů, kteří potvrzují pozitivní vliv na vývoj dítěte. Například samovolné záškuby způsobené nevyvinutou nervovou soustavou mohou dítě rušit ze spánku. Miminko si může přivodit i různá drobná zranění (škrábance). Tyto pohyby ho zneklidňují. Ve prospěch zavinování mluví i obec psychologů. Ti oceňují pocit bezpečí v těsném prostoru, který zná dítě z dělohy. Důrazně doporučují zavinování u dětí nedonošených či s nízkou porodní hmotností. Pozitivní stránky zavinování stále častěji vyzdvihují i odborníci z dalších oborů, zejména dětští lékaři. Určitá obezřetnost je ale na místě u dětí, které mají problematický vývoj postavení kyčlí. V takovém případě je rozumné se o používání zavinovačky poradit s lékařem. Dále je vhodné pamatovat, že miminko by nemělo být v zavinovačce 24 hodin denně. Je třeba mu dopřávat i volnost. Tím víc, čím je dítě starší.

Proč používat zavinovačku?

Novorozenci nemají dostatečně vyvinutý termoregulační systém. Prochladnou rychle a tento stav je pro ně velmi nebezpečný. Malé děti mají obecně větší potřebu tepla. Zavinovačka dokáže tepelný komfort poskytnout nebo k němu alespoň přispět. V souvislosti se zavinovačkami je často vyzdvihován psychologický aspekt pocitu bezpečí. Pevné sevření látkou imituje prostředí, na které je dítě zvyklé z prenatálního období. A to i ve chvílích, kdy není zrovna k dispozici hřejivá a bezpečná náruč matky nebo otce. Na lepší spánek má pravděpodobně vliv omezení vlivu Moorova reflexu, tedy již výše zmíněných trhavých pohybů, které mohou miminko vyrušovat a zneklidňovat. Zavinovačka může představovat ochranu a podporu, kterou ocení nejen dítě, ale i rodiče nebo jiné osoby, které si budou chtít dítě pochovat. Zvlášť pokud nejsou v těchto věcech příliš zběhlí. Zavinovačka umožní mnohem lepší a bezpečnější úchop. Podepře hlavičku a zajistí, že nedojde k nezdravému vyosení trupu či krku. Existují i zavinovačky se zpevněnými zády (vložkou), která ještě lepe zafixuje správnou polohu při manipulaci s dítětem. Rodičům tak zavinovačka dodává větší pocit jistoty, zejména v začátcích.

Velmi důležitá otázka se týká doby či délky používání zavinovačky. Dítě v zavinovačce nemusí pouze spát. Může v ní být i v kočárku nebo při kojení. Nikoli však po celý den. Použití zavinovačky taky přizpůsobte tepelným podmínkám. V horkém prostředí může teplá zavinovačka způsobit spíše nepohodlí nebo i přehřátí dítěte. Kolem 3. měsíce se často miminka začínají zkoušet, posléze pak přichází riziko, že se dítě v zavinovačce otočí na bok či břicho, což může zvýšit nebezpečí udušení. V tomto věku už může být prostor v zavinovačce pro miminko i příliš svazující. Opět je nutné případné ukončení zavinování odhadovat individuálně.