Stříhání nehtů

Stříhání nehtů je pro každou maminku výzvou bez ohledu na věk dítěte. Ze začátku je to velmi obtížné, protože nehty jsou tenké a ostré jako papír a ohýbají se na všechny strany. Naštěstí časem ztvrdnou, zatímco my získáme potřebnou obratnost a jistotu.

Jak a jak často byste měli nehty stříhat?

Nehty na rukou byste měli stříhat dokulata a nehty na nohou do roviny, aby se zabránilo jejich zarůstání. Dávejte pozor, abyste neodstranili kůži kolem nehtů dítěte.

Nehty na nohou rostou poměrně pomalu a stačí je stříhat jednou týdně nebo jednou za čtrnáct dní. Naopak nehty na rukou rostou poměrně rychle.  Nemusíte však dodržovat přísný harmonogram. Nejlepší je stříhat nehty, když jsou dlouhé, protože jejich růst je individuální.

Nůžky, kleštičky nebo pilník?

Nůžky, kleštičky na nehty nebo pilník na nehty? Pro nejmenší děti se doporučují speciální nůžky se zaoblenými špičkami a nepříliš silnými ostřími. Jsou mnohem bezpečnější než běžné nůžky pro dospělé. Batolatům můžete stříhat nehty kleštičkami na nehty. Na nerovné konce je nejlepší pilník.

Kdy byste měli začít stříhat nehty?

Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď, ale jedno je jisté – neměli byste to uspěchat. U novorozenců je nehet velmi často spojen se špičkou prstu velmi jemnou blánou. Nehet je velmi tenký, měkký a při jeho stříhání můžete dítě snadno zranit. Lékaři doporučují první stříhání po 2 až 3 týdnech od narození, kdy nehet trochu ztvrdne. Během této doby nehty samozřejmě stále rostou. Dítěti tak můžete na ruce nasadit rukavičky proti poškrábání, aby si nepoškrábalo obličej nebo hlavu. Názory na rukavičky proti poškrábání se však rozcházejí. Nošení rukavic ve dne v noci, zejména v létě, je pro dítě velmi nepříjemné. Navíc ho připravujeme o přirozený uklidňující prostředek, tj. možnost cucat si ruku nebo prst. Novorozenec si zachovává návyky z fetálního života, takže si rád cucá prsty. Musíte proto zvážit všechna pro a proti a vybrat to, co vám pro vaše dítě připadá nejlepší. Pamatujte také, že v porodnici byste dítěti nehty stříhat neměli, protože i v případě té nejmenší ranky je tady riziko infekce mnohem vyšší.

Kdy je nejlepší doba pro stříhání nehtů?

U kojenců je nejlepší stříhat nehty, když spí. Dítě je pak klidné a nekroutí se, takže mu neublížíte.

Čím je dítě starší, tím je stříhání nehtů obtížnější, protože ne vždy je ochotné spolupracovat, takže není tak snadné ho donutit, aby si nechalo ostříhat nehty. Samozřejmě je třeba najít ten správný okamžik. Pokud stříhání nehtů zasahuje do jeho oblíbené činnosti, jako je hraní, je jisté, že to skončí bojem, pláčem nebo křivě ostříhanými nehty. Nejlepší je počkat na chvíli, kdy je dítě klidné, tj. hned po probuzení, nebo když se na něco soustředí. Dobrou metodou je stříhání nehtů „s pohádkou“. 

Je velmi důležité dítě nenutit, aby se neodradilo. Pokud dnes neuspějete, zkuste to zítra. Jeden den navíc s „dlouhými“ nehty dítěti neublíží.

 

TIP:

Pokud se nehty štěpí nebo lámou, použijte dětský nebo olivový olej, které mají posilující účinky. Nepravidelnosti a lámavost nehtů mohou být známkou onemocnění nebo nedostatku některých minerálů. Proto je vhodné se o tom zmínit pediatrovi při prohlídce.