Rozdělení autosedaček podle ECE

Dnes pro vás máme něco málo k autosedačkám:

Pamatujte na to, že děti do 15 měsíců musí cestovat v autosedačce, která je upevněna proti směru jízdy. Autosedačku je třeba vždy vyměnit v případě, že dítě dosáhne maximálně stanovené váhy nebo již hlavou převyšuje vrchol skeletu. Pokud jste měli autonehodu, autosedačku již nepoužívejte, vyměňte ji za novou. Z tohoto důvodu také doporučujeme nekupovat autosedačku přes inzerát - i když vám prodávající potvrdí, že sedačka nebyla nikdy v bouraném autě, nemusí to být pravda!

Rozdělení autosedaček do skupin dle evropských norem:

 • ECE skupina 0 - do 10 kg, přibližně 0 – 9 měsíců 
 • ECE skupina 0+ - do 13 kg, přibližně 0 - 12 měsíců
  Takovým typům autosedaček se běžně říká vajíčka. Upevňují se na zadní sedadlo proti směru jízdy pomocí autopásů nebo do základny. Autosedačky mívají držadlo, díky němuž můžete dítě snadno přenášet. Autosedačku můžete použít i mimo auto jako houpající kolébku. Lze ji použít i na přední sedadlo v případě, že jde vypnout airbag.
 • ECE skupina I - 9 až 18 kg, přibližně od 9 měsíců do 4 let
  Tento typ autosedačky je určený dětem, které už se umí samy posadit, ale přesto potřebují ještě oporu do všech stran. Upevňuje se 3-bodovým autopásem, anebo pomocí systému ISOFIX po směru jízdy. Dítě uvnitř sedačky je připoutáno 5-bodovým pásem s nastavitelnou délkou, případně pomocí předního pultu.
 • ECE skupina II - 15 až 25 kg, přibližně od 3 do 6 let
 • ECE skupina III - 22 až 36 kg, přibližně od 6 do 12 let nebo do výšky 150 cm
 • ECE skupina II,III – 15-36kg, přibližně od 3 do 12 let
  Tyto autosedačky už nemívají vlastní pásy, dítě se do ní v autě usadí a připoutá se včetně sedačky 3-bodovým autopásem.  Vyrábí se s isofixem i bez.  Vybírejte autosedačku, která má i v této kategorii možnost polohování, výškově nastavitelnou opěrku zad, komfortnější autosedačky mají ještě šířkové nastavení v ramenou.
 • ECE skupina 0, I,II,III – 0-36kg,  od narození do 12 let  
  Velmi oblíbená volba rodičů, protože přináší úsporu pořízení jedné autosedačky a v dnešní době už to není volba na úkor bezpečí či pohodlí dítěte. Tyto autosedačky jsou vyráběné buď s pásy, které jsou později odnímatelné, anebo s předním pultem bez pásů. Ve všech ohledech „rostou s dítětem“
 • Norma i-Size  -  autosedačky i-Size zvyšují bezpečnost vašeho dítěte při cestování. I-Size je evropské nařízení bezpečnosti autosedaček platící od roku 2013, které se  řídí tím, že autosedačku spíše vybíráte podle výšky dítěte, než podle jeho hmotnosti.  Je nutné používat systém ISOFIX, který usnadňuje správné namontování sedačky. Všechny i-Size autosedačky také lépe chrání krk a hlavu dítěte.

Přejeme šťastnou ruku při výběru!