Obavy budoucích rodičů z těhotenství

Zodpovědnost za nový život může být zátěží – protože porod vždy znamená něco nového, neznámého, a proto vzbuzuje složité emoce. Může se objevit pocit ztracené svobody nebo stesk po předchozím bezstarostném životě. Chcete-li překonat negativní emoce, stojí za to se na ně podívat blíže.

Jak to zvládneme?

Argument o statisících rodičů po celém světě, kteří si v podobné situaci poradili výborně, ne vždy funguje. Proto je vhodné si rozebrat své obavy, abychom se dozvěděli, čeho se skutečně bojíme. Možná toho, že budeme jiní rodiče než ti, které ukazují časopisy a televize? Nebo jednoduše, že nebudeme schopni skloubit péči o dítě s profesní kariérou? Ani drobné pochybnosti byste neměli odsouvat stranou, protože až se rozrostou, mohou vám zkazit radost z miminka.

Nezapomeňte! Vyplatí se najít řešení vašich obav ještě před porodem. Možná byste už teď měli probrat, jestli najmete pomocnici do domácnosti nebo chůvu, a promluvit si s partnerem o modelu výchovy, který preferujete oba? Rozhovor s manželem rozptýlil mnoho mých zbytečných obav.

Změní se můj život navždy?

Podle psychologů je strach ze změny, který se objevuje během těhotenství, naprosto normální. Než však propadnete panice, nezapomeňte, že život znamená neustálé změny. A to je velmi dobře – jinak byste se nikam nepohnuli! I když si tedy uvědomujete, že narození dítěte může převrátit váš život naruby, zaměřte se na výhody nové situace.

Nezapomeňte! Narození dítěte je jednou z nejdůležitějších událostí ve vašem životě. Příchod dítěte mu často dodá zcela nový smysl. Je však také důležité, aby novopečení rodiče pokračovali v dalších plánech, např. profesních nebo osobních. Jen tak si udrží sebevědomí a pocit naplnění. Můžete je kombinovat s péčí o děti. I když je to zpočátku obtížné, věřte mi, že to jde.

Dokážu se svým dítětem navázat pouto?

Strach z toho, že nebudete schopni své dítě milovat, vám často brání v tom, abyste si čekání na jeho příchod užili. Z tohoto důvodu se vyplatí řešit tento problém ještě před narozením dítěte. Klišé, že láska se rodí ve chvíli, kdy uvidíte své dítě (nebo ještě dříve), často vyvolává u žen a mužů pocit viny: „Jsem špatná/ý matka/otec, protože v souvislosti se svým dítětem nezažívám žádný pocit nadšení.“ Ale podle psychologů se rodičovská láska může rozvíjet pomalu, a to i několik měsíců od narození dítěte.

Nezapomeňte! Fyzický kontakt je pro vytvoření vazby s dítětem zásadní. Již během těhotenství si oba můžete své miminko představovat, mluvit na něj, hladit bříško a těsně po porodu se s ním snažit trávit co nejvíce času: chovat ho, nosit nebo se s ním mazlit v náručí.

Stejně jako naši rodiče?

Těhotenství a narození dítěte zdůrazňují naše vztahy s rodiči. Často se bojíme, že uděláme stejné chyby nebo že se jim nedokážeme vyhnout. Devět měsíců je naštěstí dostatečně dlouhá doba na to, abyste ze sebe vymetli démony minulosti. Za tímto účelem je vhodné zvážit model výchovy a změny, kterým budete muset čelit po příchodu dítěte, již před porodem. Díky tomu se pocit sebedůvěry, který novým rodičům často chybí, vyvine o něco dříve a kritické názory (i ta nejpříznivěji naladěná babička má někdy na výchovu svého vnoučete jiný názor) ho nebudou moci narušit. Dítě vychovávají rodiče, nikoli prarodiče, i když jejich rady a pomoc mohou být v některých případech k nezaplacení.

Nezapomeňte! Ideální rodiče neexistují, stejně jako ideální děti. Je důležité si tuto skutečnost uvědomit nyní, ještě před porodem. Možná díky tomu budete nejen sebevědomějším rodičem, ale také chápavější dcerou nebo synem.

 

Zdroj: www.canpolbabies.com